کلیسای صخره ای (Kelisaye sakhreie)

کلیسای صخره ای
اطلاعات جاذبه گردشگری کلیسای صخره ای
شهر تفلیس
وب سایت Website
آدرس فارسی استانبول-ترکیه
آدرس انگلیسی istunbul -turkey

توضیحات کلیسای صخره ای تفلیس

تفلیس شهری جذاب و دیدنی در کشور گرجستان است شهری پر از جاذبه های تاریخی و کلیسا های کهن چند صد ساله ! یکی از جذابترین کلیساهای این شهر که طرفداران بسیاری را در بین مردم دارد کلیسای صخره ای است این کلیسا در روستای کوچکی به نام کاسفی واقع شده ! کلیسایی زیبا با قدمتی بالا درست بر روی یک صخره بزرگ که نزدیک به 50 متر از زمین فاصله دارد. قدمت این کلیسا محبوب به قرن 4 میلادی برمیگردد کلیسا صخره ای برای مردم گرجی بسیار مقدس است و آنها بر این باورند که برخی از قطعه های صلب اصل مسیح در آنجا واقع شده ! 

حال کمی از بنای باشکوه این کلیسا بگوییم ، سه سلول و یک شراب و دیوارهایی بزرگ اجزای تشکیل دهنده ی این کلیسا هستند بنایی با شکوه که تا به امروز توانسته پا برجا بماند ، هرچند که اماکنش تبدیل به خرابه شده اما باز هم برای توریستان و گردشگران جالب و دیدنی است . جالب است بدانید تا سال 1994 کسی نمیدانست که همچین کلیسایی در تفلیس وجود دارد ! عده ای باستان شناس و محقق با هدف تحقیق به این منطقه آمدند که ناگهان با این بنای زیبا مواجه شدند یعنی میتوان گفت آنها جزو اولین کسانی بودند که این کلیسا را دیدند سپس با تحقیق روی آن از قدمت و دیگر اطلاعاتش آگاهی پیدا کردند و نهایتا امروزه تبدیل به کلیسا صخره ای پرطرفدار شده است . 

یک داستان عجیبی که درباره ی این کلیسا وجود دارد این است که راهبی 59 ساله ، 20 سال از عمرش را در این کلیسا سپری کرده ماکسیم نام این راهب است ، مریدان او در هفته دو مرتبه راهب را میدیدند زمانی که راهب به پایین کلیسا می آمده و سپس پس از دیدن آن دوباره به کلیسا بازمیگشته ، غذا و خورد و خوراکش توسط مریدان انجام میشده و مریدانش نیازهایش را برطرف میکردند ! سال های اول کمی سخت میگذشت اما پس از مدت زمانی نه چندان زیاد زندگی برای او راحت تر شد چرا که مریدانش هر آنچه او برای زندگی نیاز داشته را برایش فراهم میکردند اما امروزه امکانات این کلیسا به قدری زیاد شده که میتوان گفت فقط اینترنت پرسرعتش کم است ، خود راهب داستان جالبی از زندگی اش گفته ، وی گفته قبل تر آدم خلافکاری بوده و حتی مواد مخدر و دخانیات میفروخته و از این راه زندگی میگذرانده .وی در ادامه گفته که همیشه حس خوبی به این کلیسا دارد به طوری که خود را قانع کرده که برای زندگی به آنجا برود و نهایتا 20 سال در آنجا زندگی کرد این داستان قابل باور و کمی غیر قابل باور است . 

حال بهتر است به بحث خودمان بازگردیم کلیسای صصخره ای دارای قوانین خاصی است که پیروی از آنها بر همه واجب است . اولین قانون مربوط به خانم هاست ! خانم ها حق ورود به کلیسا را ندارند ! دوم اینکه درباره عکاسان ! اگر عکاس هیتید و قصد بازدید از کلیسا صخره ای را دارید باید 4 روز و 7 ساعت در آنجا دعا بخوانید تا بتوانید راهب شوید و بعد برای عکاسی اجازه بگیرید ، قانون سوم و آخر مربوط به توریست هاست ! این کلیسا مختص بازدید توریستان و گردشگران است آن هم به تعداد محدود پس اگر کلیسا صخره ای را دیده اید جزو آدم های خوش شانس هستید .

جال کمی از نحوه ی دسترسی به این کلیسا صخره ای بگوییم نحوه ی دسترسی به این کلیسا اصلا کار سختی نیست با وسایل حمل و نقل عمومی میتوانید خودتان را به این روستا و کلیسا برسانید ، از این کلیسای جذاب دیدن کنید و خاطراتی به یاد ماندنی را برای خودتان ثبت کنید . آژانس مسافرتی هورشید سفری خوش را برایتان آرزومند است