کلیسای سنت ساوا (Church of Saint Sava)

کلیسای سنت ساوا
اطلاعات جاذبه گردشگری کلیسای سنت ساوا
شهر بلگراد
وب سایت Website
آدرس فارسی صربستان - بلگراد
آدرس انگلیسی Krušedolska 2a, Beograd, Serbia

توضیحات کلیسای سنت ساوا بلگراد

کلیسا جامع سنت ساوا بلگراد

"ساوا" نام یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اشخاص تاریخ بلگراد است که دستور ساخت اولین کلیسای ارتدوکس کشور صربستان را داد. 

این کلیسا که از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس دنیا بشمار می آید در سال 1935 مراحل ساختش آغاز شد و در سال 1985 نیز ساخت آن به پایان رسید. دلیل طولانی بودن مراحل ساخت این کلیسا به دلیل جنگ جهانی دوم بود که روند ساخت را به تعویق انداخت. 

معماران حرفه ای که طرح این کلیسا را ارائه و اجرا کردند، برانکو پشیچ و الکساندر دروکو نام دارند. آنها با ساخت این کلیسای باشکوه، برای همیشه نام خود را زنده نگاه داشتند. 

کلیسا جامع سنت ساوا، دارای چهل و نه ناقوس و هجده صلیب طلایی میباشد و درب ورودیش از گرانیت سفید و سنگ های مرمر ساخته شده که بر ابهت و جذابیت کلیسا افزوده است. 

به جز گیرا بودن نمای این کلیسا، فضای داخلی نیز به قدری باشکوه است که نمیتوان زیبایی های آن را وصف کرد. سنگ های براقی که در فضای داخلی استفاده شده ، کلیسا را به قصری زیبا تبدیل کرده که با ستون های زیاد و نقاشی های بی نظیر، به واقع این کلیسا را به زیباترین کلیسا تبدیل کرده است که همه محو تماشایش میشوند. 

چهره ی حضرت مسیح که با موزائیک کاری ظریف و هنرمندانه ای در سقف گنبد مرکزی انجام شده ، یکی از باشکوه ترین هنرهای این کلیسا میباشد و بسیار خیره کننده و  زیباست. 

کلیسای جامع سنت ساوا یکی از مهمترین و با ارزش ترین جاذبه های گردشگری شهر بلگراد در تور ارزان صربستان میباشد. عنوان دومین کلیسای بزرگ ارتدوکس نیز به کلیسای سنت ساوا داده شده. 

محوطه ی اطراف این کلیسا نیز بسیار زیبا درست شده است و دارای باغچه های سرسبز و گلکاری شده است و میتوانید بر روی نیمکت های آنجا نشسته و از مناظر زیبای اطرافتان لذت ببرید.