دانستنی های سفر

جزایر پالم دبی - هشتمین عجایب دنیا در دبی

دبی یکی از شهرهای شگفتی ساز است ! شهری که تا به امروزه رکوردهای بسیاری را در جهان جا به جا کرده ! این شهر در میان آبهای خلیج فارس قرار گرفته و تا امروز توانسته سالیانه میلیون ها توریست و گردشگر را به سمت خود جذب کند . یکی از شگفتی های این شهر جزایر مصنوعی است که درش ساخته شده ! برای ساخت این جزایر شگفت انگیز دو دهه زمان گذاشته شده ! البته ارزشش را هم داشته چرا که همین جزایر آوازه ی دبی را بیش از پیش به همه جا رسانده ! این جزایر در فاصله کمی از دبی چند صد متر از خلیج فارس را اشغال کرده ! فکر نکنید که کار آسانی نیست ، اصلا ! اضافه کردن همچین چیزی به شهر توریستی و شلوغ همچون دبی کاری بسیار دشوار است اما مسئولین این شهر و حتی کشور عربستان تمام تلاششان را به کار  گرفته اند تا این پروژه پایان پیدا کند .

 

جزایر پالم دبی

 

نحوه ساخت این جزایر مصنوعی 

ساخت این جزایر آسیب زیادی به محیط زیست آن منطقه وارد کرده اما باز هم ادامه پیدا کرد ! برای ساخت این جزایر شگفت انگیز شن هایی را که از سطح زمین خلیج فارس برمیدارند و لایروبی میکنند و پس از شست و شو به  وسیله کشتی های اسپری در محل هایی از قبل انتخاب شده فشانده میشود ! در لبه ی هر جزیره ی ساخته شده یک موج شکن نیز ساخته میشود . برای ساخت این خط شکن ها بیشتر از 7 میلیون تن سنگ استفاده شده ! 7 میلیون تن حجم بسیار زیادیست ! این سنگ ها دانه دانه توسط جرثقیل حمل میشود سپس در جایی که غواص ها از قبل تعیین کرده اند گذاشته میشود . تا به امروزه برای این پروژه 11 میلیارد متر مکعب شن و نزدیک به 50 میلیون تن سنگ استفاده شده ! 

ساخت خانه در جزایر پالم دبی 

حدودا 4500 خانه در این جزیره ساخته شده به علاوه چندین هتل و مرکز خرید و رستوران و اقامتگاه های تفریحی و شبکه حمل و نقل عمومی ! مراحلی به واقع سخت و طاقت فرسا ! جالب است بدانید که اگر کوچکترین زمین لرزه در این جزیره اتفاق بیفتد تمامی این جزیره در آب غرق خواهد شد . مهندسان سعی کرده اند این مسئله را تا حدودی حل کنند ! آنها برای بالا بردن تراکم و استحکام ماسه ها تا عمق 12 متری از روش تراکم ارتعاشی استفاده کرده اند . پس از این کار استحکام بناها تا حد زیادی افزایش یافت !

 

جزایر پالم دبی - هشتمین عجایب دنیا در دبی

 

خانه های این جزیره در ابتدا برای 60 هزار نفر در نظر گرفته شده بود ! اما از آنجایی که تمام خانه ها در عرض 3 روز به فروش رفت تعداد آنها را افزایش دادند . قیمت این خانه ها به دلار آمریکا 550 هزار دلار و به پول امارات 2 میلیون درهم است ! دیوید و ویکتوریا بکهام ، شاهرخ خان از ساکنین این جزیره هستند .

نکاتی که شاید درباره ی جزیره پالم ندانید !

1- این جزایر توسط پل هایی به زمین اصلی اتصال پیدا کرده و تنها 5 کیلومتر با شهر دبی فاصله دارد پس میتوان گفت آنها در واقع جزیره نیستند ! 
2- این جزایر بزرگترین دست سازه های مصنوعی بشریت هستند . 
3- دبی بزرگترین بخش امارات است ! یعنی د برابر لندن اما از نظر اقتصادی ثروتمند ترین منطقه در جهان است ! اخیرا شنیده ها حاکی از آن است که منابع نفتی دبی رو به پایان است حال باید ببینیم منبع درامد این شهر چه چیزی خواهد بود ؟! 
4- شخصی به نام شیخ محمد بن راشد آل مکتوم یک سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری در دبی را تبدیل به یک مجموعه ی تفریحی مدرن وش گفت انگیز کرده ! زمین های گلف ، آسمان خراش های رکورد شکن و همین جزایر مصنوعی بخشی از برنامه های دبی بوده ! 
5- صدها گروه تحقیقاتی برای ساخت این جزایر دست به کار شدند  و این پروژه را به سرانجام برسانند .
6- در حال حاضر حداقل 12 هزار درخت نخل در این جزیره در حال رشد است .
7- این جزیره پر شده از امکانات تفریحی و مهیج و متنوع ! سایت های مخصوص غواصی ، مراکز خرید لوکس و بزرگ ، رستوران های شیک و مجلل ، باغ وحش مهیج در زیر آب ، پارک های مصنوعی بی نظیر ، زمین های مختص پاتیناژ و ده ها امکانات دیگر در این جزیره لحظاتی شاد و به یاد ماندنی را برایتان رقم خواهد میزنند .
8-به استثنای مونوریل ، تونلی در زیر آب در جزیره ساخته شده که مسافرین را به راحتی جا به جا میکنند . 

معضلات زیست محیطی در این جزیره 

اضافه کردن یک شی جدید به هر جایی قطعا مشکلاتی را به همراه دارد ! از زمانی که ساخت و ساز این جزایر مصنوعی آغاز شده اکوسیستم آن منطقه به طور کلی تغییر کرده ! ضررهای بسیاری تا به امروزه به این منطقه وارد شده !

به نوعی طبیعت آن جا را به هم زده ! به هم خوردن زیستگاه دریایی ، مدفون شدن مرجان های دریایی در زیر آب  و از بین رفتن سبدهای صدفی و چمنی های دریایی بخشی کوچک از ضررهای وارده به این منطقه است . صخره هیا مرجانی باعث تمیز شدن آب میشوند پس تعجبی ندارد اگر ببینید با از بین رفتن آنها آب به کلی آلوده شده ! 

سخن آخر با شما 

نظرتان چیست ؟ ساخت این جزایر کار دستی بوده یا خیر ؟ آیا این جزایر باقی خواهد ماند یا خیر ؟
آیا دوست دارید نظیر آن را در ایران داشته باشیم ؟ 
نظرتان درباره ی اثرات منفی این جزیره بر محیط زیست آن منطقه چیست ؟

همه ی جواب ها فقط با گذر زمان پاسخ اش معلوم خواهد شد !